Papierki do oznaczeń jakościowych Siarczyny firmy Macherey-Nagel pozwalają na łatwe i szybkie wykrywanie jonów SO₃²⁻ (siarczanów(IV)) lub wolnego ditlenku siarki (SO₂). Siarczyny powodują zmianę zabarwienia paska z białego na różowy (do ceglastoczerownego).
Metody wykrywania siarczynów
Papierki mogą być używane na dwa sposoby. Pierwszy z nich służy do wykrywania jonów SO₃²⁻. Na papierku testowym umieszcza się kroplę badanego roztworu o odczynie neutralnym lub lekko alkalicznym. Zależnie od stężenia siarczynów na pasku mogą pojawić się różowej lub czerwone plamki albo czerwony pierścień wokół zaaplikowanej kropli. Próg wykrywalności to 10 mg/l Na₂SO₃. Druga metoda wykrywa gazowy SO₂. Jest on uwalniany z badanej próbki zawierającej siarczyny po dodaniu 10% roztworu kwasu siarkowego (VI). Zwilżony wodą pasek należy przytrzymać nad powierzchnią roztworu, nie zanurzając jednak paska bezpośrednio w cieczy.
Zakłócenia reakcji barwnej
W roztworze o odczynie kwaśnym pasek M-3688 nie wskaże obecności siarczynów. Odczyn próbki można zneutralizować poprzez dodanie krystalicznego octanu sodu. Wyniki mogą być również zakłócane przez tiosiarczany przy metodzie wykrywającej wolny SO₂. Tiosiarczany, podobnie jak siarczany (IV), w kontakcie z kwasami mineralnymi ulegają dekompozycji z uwolnieniem SO₂. Fałszywie pozytywny wynik testu mogą również wystąpić jeżeli badana próbka ma odczyn kwaśny i zawiera siarczki. W obu przypadkach błędnym wskazaniom można zapobiec dodając roztwór HgCl₂.
Papierki do oznaczeń jakościowych Siarczyny mogą być używane w diagnostyce medycznej do szybkich testów stwierdzających deficyt oksydazy siarczynowej.
Opakowanie zawiera 100 pasków o wymiarach 20 x 70 mm.
Alternatywą dla pasków M-3688 są papierki skrobiowe nasączone jodanem potasu M-3700.