Inserty do hodowli komórkowych przeznaczone do płytek do hodowli Sarstedt. W zależności od modelu są kompatybilne z płytkami o 6, 12 lub 24 dołkach. Wykonane z PS z membraną PET (poli(tereftalanu) etylenu) o średnicy porów: 0,4 μm, 1 μm, 3 μm, 5 μm lub 8 μm. Dostępne w dwóch wersjach optycznych: przeźroczyste lub półprzeźroczyste. Wkłady TC wraz z płytkami mikrotestowymi do hodowli tworzą 2-komorowy system, który może naśladować sytuację komórek in vivo. Inserty sprawdzę się w wielu skomplikowanych eksperymentach w hodowlach komórkowych i tkankowych. Są to między innymi: badania transportu, wydzielania i dyfuzji, migracji, cytotoksyczności, pomiary przeznabłonkowego oporu elektrycznego (TEER), hodowle komórek podstawowych, kokultur, jak również hodowle komórkowe 3D, itp.
Wkłady TC są wytwarzane w rygorystycznych warunkach o najwyższym stopniu czystości i są sterylne, niecytotoksyczne, nie zawierają pirogenów i endotoksyn.
Konstrukcja insertów do hodowli komórkowych
Inserty do hodowli komórkowych Sarstedt wyróżniają się stabilną obudową z polistyrenu (PS). Pozycja insertów TC w płytce jest asymetryczna względem środka dołka. Powoduje to, że z jednej strony powstaje szeroka szczelina do wygodnego pipetowania w dołku. Poniżej uchwytów do zawieszania znajdują się przekładki. Uniemożliwiają one podniesienie się płynu do przestrzeni pomiędzy wkładem a dołkiem. Natomiast obniżona krawędź górna insertu umożliwia optymalną wymianę gazów.
Właściwości membrany
Wysokiej jakości, bardzo cienka membrana PET jest poddawana obustronnej obróbce powierzchniowej (obróbka TC), aby uzyskać optymalną adhezję komórek. Charakteryzuje się ona ściśle zdefiniowaną średnicą porów. Właściwości chemiczne membrany PET minimalizują niespecyficzne wiązanie cząsteczek. Ponadto jej wysoka odporność chemiczna pozwala na wykonanie wielu standardowych metod utrwalania i barwienia komórek. Membrana może być wycięta z insertu za pomocą skalpela. Nawet po wycięciu nie zagina się i nie roluje, pozostaje dalej płaska. Umożliwia to wygodną dalszą obróbkę, jak również obserwację pod mikroskopem.
Zastosowanie insertów do hodowli komórkowych
Membrany o mniejszej śr. porów (0,4 μm, 1 μm) są odpowiednie do badań, w których migracja komórek przez pory membrany jest niepożądana. Sprawdzą się np. przy eksperymentach z kulturami równoległymi. W takim przypadku możliwa jest hodowla komórek w bezpośrednim sąsiedztwie bez mieszania się różnych typów komórek. Natomiast membrany o większej średnicy porów nadają się bardzo dobrze do badań, w których migracja komórek przez pory ma być możliwa. W zależności od rodzaju komórek, do badań chemotaksji, inwazji i migracji należy stosować membrany o wielkości porów 3 μm, 5 μm lub 8 μm.
Membrany półprzeźroczyste nadają się zarówno do eksperymentów z mikroskopem elektronowym, jak i TEER (przeznabłonkowy opór elektryczny). Półprzeźroczyste membrany o śr. porów 0,4 μm dzięki dużej gęstości porów umożliwiają optymalną dyfuzję podstawno-boczną w badaniach transportu, wydzielania, dyfuzji i cytotoksyczności.
Przeźroczyste membrany można stosować zarówno w mikroskopii świetlnej, jak i elektronowej.