Filtry strzykawkowe Chromafil typu combi
Filtry strzykawkowe Chromafil GF/PET zawierają 2 membrany: wstępną z włókna szklanego (śr. porów 1,0 µm) oraz membranę właściwą z poliestru (PET) (śr. porów 0,20 µm lub 0,45 µm). Membrana z GF pozwala na wstępne oczyszczenie filtrowanej próbki. Następnie roztwór trafia na membranę właściwą wykonaną z PET. Filtry typu combi GF/PET bardzo dobrze sprawdzą się przy oczyszczaniu roztworów lepkich lub próbek dużej zawartości cząstek stałych. Obecność filtra z włókna szklanego zapobiega szybkiemu zapychaniu membrany właściwej, redukuje tworzące się wewnątrz filtra ciśnienie, co wpływa na znaczne zwiększenie wydajności procesu filtracji.
Właściwości membran GF i PET
Membrana wstępna wykonana z włókna szklanego jest hydrofilowa, obojętna chemicznie, odpowiednia do próbek o dużej zawartości cząstek stałych lub wysokiej lepkości, np. pożywek mikrobiologicznych, próbek gleby, itp. Hydrofilowa membrana wykonana z poli(tereftalanu etylu) jest przeznaczona do filtrowania roztworów wodnych, polarnych mieszanin wody i rozpuszczalników organicznych. Sprawdzi się również przy niepolarnych, organicznych i hydrofobowych próbkach. Filtry strzykawkowe Chromafil GF/PET dedykowane są do wstępnego oczyszczania próbek przed analizami chromatograficznymi, m.in. UHPLC, HPLC, w tym przy kolumnach typu core-shell (śr. cząstek < 3 µm), GC, SFC. Sprawdzą się również w przypadku analiz TOC (ang. total organic carbon) lub DOC (ang. dissolved organic carbon).
Dostępne rodzaje membran
Filtry strzykawkowe Chromafil typu combi, przeznaczone do wymagających, lepkich próbek, występują w 5 wersjach:
- GF/PA – włókno szklane / poliamid (nylon)
- GF/PET – włókno szklane / poliester
- GF/PTFE – włókno szklane / poli(tetrafluoroetylen)
- GF/PVDF – włókno szklane / poli(fluorek winylidenu)
- GF/RC – włókno szklane / regenerowana celuloza.
Klasyczne filtry strzykawkowe Chromafil oferowane są z różnorodnymi membrami: PET (poliester), CA (octan celulozy), MV (mieszane estry celulozy), RC (regenerowana celuloza), PES (polieterosulfon), PVDF [poli(fluorek winylidenu)], PA (poliamid/nylon), PTFE [poli(tetrafluoroetylenu)], H-PTFE (hydrofilizowany politetrafluoroetylen), GF (włókno szklane), IC (specjalna membrana do chromatografii jonowymiennej).
Charakterystyka filtrów Chromafil
Obudowa filtrów Chromafil jest wykonana z najwyższej jakości polipropylenu. Do połączenia obu części wykorzystano spawanie soniczne zamiast kleju. Ogranicza to obecność substancji, które mogłyby przeniknąć do próbki i ją zanieczyścić. Dzięki bardzo mocnemu i trwałemu łączenie filtrów można ich używać w obu kierunkach.
Na wejściu filtrów Chromafil zastosowano złącze typu Luer-Lock, odpowiednie do pracy przy wysokim ciśnieniu. Natomiast na wyjściu zastosowano złącze Luer. Strumień cieczy podawanej na membranę jest rozdzielany przez deflektor w kształcie gwiazdy. Dzięki temu płyn nie uderza bezpośrednio w membranę, a jest podawany równomiernie na całą powierzchnię filtrującą. Zapobiega to przerwaniu lub zapchaniu membrany, a także poprawia parametry przepływu.
Podobnie jak klasyczne filtry Chromafil, również filtry typu combi są oznaczone kodem barwnym. W przypadku membrany o średnicy porów wynoszącej 0,2 μm górna część obudowy ma kolor niebieski. Natomiast przy średnicy porów 0,45 μm – jest czarna. Kolor dolnej części obudowy pozwala natomiast zidentyfikować rodzaj membrany. W przypadku membrany z PET jest to kolor pomarańczowy. Filtry strzykawkowe Chromafil z membraną GF/PET mają śr. 25 mm i są przeznaczone dla próbek o objętości od 5 do 100 ml. Dostępne w wersji niesterylnej, w opakowaniach po 100 lub 400 szt. Można je sterylizować w 121°C.