Eppendorf Xplorer® plus Move It® to elektroniczne, wielokanałowe pipety z możliwością regulacji odległości pomiędzy stożkami. Zaprojektowane z dużym naciskiem na ergonomię i bardzo dobre wyważenie. Rozsuwane kanały pozwalają na precyzyjne i szybkie pipetowanie pomiędzy różnymi naczyniami laboratoryjnymi, np. pomiędzy mikroprobówkami, płytkami, żelami. Dla zachowania bezpieczeństwa i powtarzalności wyników możliwa jest sterylizacja dolnej części pipety Eppendorf Xplorer® plus Move It®.
Modele i kompatybilne końcówki
Pipety z poduszką powietrzną Xplorer® plus Move It® o regulowanej pojemności dostępne są w wersji 4, 6, 8 i 12-kanałowej w kilku wariantach pojemności. Każda z nich jest oznaczona kodem barwnym. Również końcówki Eppendorf są oznaczone takim kodem. Dzięki temu można w prosty i intuicyjny sposób dobrać końcówki kompatybilne do pipety o określonej pojemności. Dodatkowo użytkownik może na podstawie kodu barwnego szybko zidentyfikować konkretny model pipety. Do pipet Eppendorf Xplorer® plus Move It® o poj. 1-20 µl oraz 5-100 µl dedykowane są końcówki epT.I.P.S 384 o kodzie barwnym jasnoróżowym (1-20 µl) i jasnożółtym (5-100 µl). Natomiast do modeli o pojemności 15-300 µl oraz 120-1200 µl pasują standardowe końcówki epT.I.P.S oznaczone odpowiednio pomarańczowym (15-300 µl) i ciemnozielonym lub zielonym (120-1200 µl) kodem barwnym.
Regulacja odstępów i unikatowa konstrukcja Xplorer® plus Move It®
Pipety Xplorer® plus Move It® pozwalają na pipetowanie pomiędzy: płytkami o różnej ilości dołków (12-, 24-, 48-, 96- i 384-dołkowymi), probówkami wirówkowymi typu Eppendorf o poj. 1,5 ml, 2,0 ml oraz 5,0 ml, a także żelami agarozowymi itp. Generalnie odległość pomiędzy końcówkami może być płynnie zmieniana w zakresie od 4,5 do 33 mm. Jednak wartości te różnią się w zależności pojemności pipety i ilości kanałów. W przypadku pipet 12-kanałowych jest to zakres od 4,5 do 14 mm. Xplorer® plus Move It® z ośmioma kanałami o poj. 1-20 µl oraz 5-100 µl mają rozstaw od 4,5 do 14 mm, natomiast 8-kanałowe o poj. 15-300 µl oraz 120-1200 µl – od 9 do 14 mm. W pipetach 6-kanałowych odległości między stożkami można zmieniać w zakresie od 9 do 20 mm, natomiast w 4-kanałowych – od 9 do 33 mm.
Początkowy rozstaw kanałów, jak również rozstaw końcowy ustawia się ręcznie za pomocą pokrętła i blokuje się za pomocą ogranicznika formatu. Dzięki temu przełączanie pomiędzy dwoma ustawionymi wartościami jest szybkie i intuicyjne. Warto podkreślić, że unikatowy mechanizm pipety Eppendorf Xplorer® plus Move It® pozbawiony jest rurek łączących stożek z układem tłok-cylinder. Tym samym zredukowano ilość ruchomych, awaryjnych części, co znacząco zwiększyło precyzję i trwałość urządzenia. Mniejsze jest ryzyko awarii, np. pojawienia się przecieku. Dodatkowo konstrukcja niezawierająca rurek otworzyła możliwość zastosowania w pipetach Eppendorf Xplorer® plus Move It® głowicy obracanej o 360°. Zaletami tego rozwiązania jest poprawa ergonomii (rozluźniona postawa ciała) oraz możliwość szybkiego sprawdzenia parametrów pipetowania.
Zastosowania pipet elektronicznych Xplorer® plus Move It®
Pipety wielokanałowych Xplorer® plus Move It® mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Sprawdzą się doskonale w laboratoriach prowadzących badania na komórkach, analizy krwi, różnego rodzaju badania screeningowe, hodowle komórkowe, reakcje PCR, jak również cytometrię przepływową, testy ELISA, i wiele innych. Pipeta z regulowanym rozstawem kanałów będzie niezwykle praktyczna przy rutynowych czynnościach laboratoryjnych, np.: przy przygotowywaniu pożywek, eksperymentów na komórkach, rozcieńczeń seryjnych i transferowaniu próbek. Elektroniczne pipety wielokanałowe Eppendorf Xplorer® plus Move It® w porównaniu z Research® plus Move It® posiadają szereg dodatkowych funkcji:
- automatyczne pipetowanie cieczy (Pip) – funkcja do pipetowania prostego,
- pipetowanie manualne (Man) – używane do oznaczania objętości,
- pipetowanie i mieszanie (P/M) – wykorzystywane do automatycznego mieszania próbek,
- dozowanie (Dis) służy do ręcznego napełniania żeli agarozowych, płytek lub innych naczyń reakcyjnych,
- dozowanie automatyczne (Ads) może być używane do automatycznego napełniania płytek, żeli i naczyń reakcyjnych,
- pobieranie wielokrotne (SPC), które ułatwia usuwanie nadsączy,
- dozowanie sekwencyjne i pipetowanie (Spc) (skoki objętości definiowane przez Użytkownika,
- pipetowanie odwrotne (Spc) przydatne do pracy z roztworami niewodnymi,
- rozcieńczanie (Spc) do wykonywania rozcieńczeń seryjnych,
- stała objętość (Fix) pozwala na zapisanie do 10 zdefiniowanych przez użytkownika objętości.