Podkategorie

Kolby szklane – charakterystyka

Kolby szklane są powszechnie wykorzystywane w laboratoriach. Cechą charakterystyczną wszystkich kolb jest szeroka podstawa i wąska szyja.

Używane są do przechowywania różnego rodzaju substancji, sporządzania roztworów i przeprowadzania reakcji. Szkło, z którego wykonane są kolby odznacza się wysoką odpornością na roztwory kwasów i zasad oraz na działanie wysokiej temperatury. Oferowane kolby są autoklawowalne i łatwe do utrzymania w czystości.

Kolby szklane – podział i zastosowanie

Kolby szklane to kategoria naczyń laboratoryjnych o bardzo szerokim zastosowaniu. Występują one w różnych wariantach. W ofercie posiadamy:

  • Kolby Erlenmeyera (stożkowe), filtracyjne, szklane – Kolby Erlenmayera charakteryzują się kształtem. Są najczęściej wykorzystywanym w laboratoriach typem kolb szklanych. Szerokie płaskie dno oraz wąska szyja, pozwalają na wygodne wytrząsanie, mieszanie i przechowywanie roztworów. Kształt kolb zmniejsza ryzyko wylania i przewrócenia naczynia.
  • Kolby miarowe szklane Kolby te wykonane są z odpornego chemicznie szkła i skalowane do ściśle określonej objętości. Służą do sporządzania roztworów. Kolby miarowe mogą mieć dokładność klasy A, potwierdzoną certyfikatem serii lub certyfikatem indywidualnym. Precyzja pomiaru w kolbach miarowych klasy B nie jest potwierdzona certyfikatami.
  • Kolby okrągłodenne, płaskodenne, szpiczaste, szklane – to rodzaj kolb szklanych z zaokrąglonym lub płaskim dnem. Kolby tego typu wykorzystywane są jako naczynia reakcyjne i mogą być zaopatrzone w szlif umożliwiający połączenie z innymi elementami aparatury bądź mogą być zamykane korkiem. W zależności od skali eksperymentu kolby te mają pojemność od kilku mililitrów do kliku litrów. Kulisty kształt umożliwia równomierne ogrzewanie zawartości kolby i stosowanie ich np. w czaszach grzejnych.

Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail