Podkategorie

Produkty z tej kategorii

Eksykatory plastikowe – charakterystyka

Eksykatory to naczynia laboratoryjne, które służą do przechowywania pod normalnym ciśnieniem substancji higroskopijnych lub do osuszania i przechowywania próbek pod próżnią. Są wykonane z tworzywa sztucznego lub szkła (patrz: eksykatory szklane). Zależnie od zastosowania eksykatory z tworzywa mogą mieć inny kształt.

Eksykatory plastikowe – podział i zastosowanie

Eksykatory z tworzywa do przechowywania substancji higroskopijnych – najczęściej posiadają dolną, zwężoną stopkę, w której umieszczany jest środek osuszający. W górnej części eksykatora przechowywana jest natomiast próbka, która ma być chroniona przed wilgocią.

Eksykatory plastikowe do suszenia próbek – zwykle nie posiadają dolnej stopki, jednak na ich pokrywce znajdziemy kranik z oliwką, do którego podłączany jest wąż łączący eksykator z pompą próżniową.

Akcesoria do eksykatorów:

Płytki porcelanowe do eksykatorów – oddzielają dolną część eksykatora od górnej.

Zapasowe kraniki do eksykatorów – zawory z oliwką służące do podłączenia węża połączonego z pompą próżniową.

Środki suszące do eksykatorów – w większości są wielokrotnego użytku, nadają się do regeneracji. Wilgotne wkłady suszące lub perełki wskaźnikowe wystarczy wysuszyć poprzez podgrzewanie. Do najbardziej powszechnych środków osuszających należą:

Perełki wskaźnikowe – przeznaczone są do pochłaniania wilgoci wewnątrz eksykatora, a także do kontroli wilgoci. Wraz z absorbowaniem wody zmienia się ich kolor, co jest sygnałem do wymiany środka osuszającego lub jego regeneracji.

Wkłady do eksykatorów – przeznaczone są do osuszania próbek w eksykatorach. Wypełnione są zwykle żelem krzemionkowym, który zmienia barwę przy pobieraniu wilgoci.


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail