Podkategorie
Pipety automatyczne – charakterystyka
Pipeta automatyczna przeznaczona jest do dozowania wyznaczonych, niewielkich objętości cieczy (do 10 ml). W ofercie posiadamy zarówno pipety o stałej objętości, jak i te, w których objętość może być regulowana w podanym przez producenta zakresie. Najczęściej spotykanymi zakresami objętości pipet automatycznych są: 2-20 µl, 20-200 µl, 100-1000 µl, 1000-5000 µl (w zależności od producenta pipety, a nawet od serii pipet zakresy te mogą się nieznacznie różnić).
Szeroka oferta firmy Bionovo pozwala na dopasowanie odpowiedniej pipety automatycznej do potrzeb różnych Klientów. W naszym katalogu znajdą Państwo pipety automatyczne znanych marek – np. Brand, Eppendorf, Sartorius, Gilson, HTL, Thermo Scientific, Interscience, a także pipety innych producentów. W przypadku doświadczeń, które wymagają bardzo precyzyjnych i powtarzalnych wyników, zaleca się korzystanie z pipet i końcówek do pipet jednego producenta. Pipety laboratoryjne kalibrowane są przez producentów przy wykorzystaniu własnych końcówek – chcąc uzyskać zatem najwyższe parametry dokładności i powtarzalności należy pracować wyłącznie na pipetach i końcówkach jednego producenta.
Pipety automatyczne – podział i zastosowanie
Laboratoryjne pipety automatyczne można podzielić na jednokanałowe i wielokanałowe:
– Pipety jednokanałowe – najczęściej stosowane pipety automatyczne w laboratorium. Przeznaczone są przede wszystkim do pracy z pojedynczymi probówkami lub niewielkimi seriami probówek – do standardowych pipetowań o dużej dokładności i precyzji.
– Pipety wielokanałowe – zwykle 8- lub 12-kanałowe, jednak dostępne są również modele 16-kanałowe. Ułatwiają pipetowania seryjne, seryjne rozcieńczanie, a także znacznie przyspieszają napełnianie płytek mikrotitracyjnych i usprawniają testy z wykorzystaniem tych płytek. Stosowanie pipety wielokanałowej to również gwarancja większej dokładności i powtarzalności dozowań, a także mniejsze zmęczenie dłoni przy wielogodzinnej pracy.