Produkty z tej kategorii

Mikroskopy – charakterystyka

Mikroskopy są jednymi z podstawowych urządzeń w laboratorium. Głównym zastosowaniem mikroskopów jest obserwacja obiektów w powiększeniu, badanie ich struktury i właściwości ich powierzchni.

Obecnie, oprócz standardowych mikroskopów optycznych, możemy wyróżnić również zaawansowane mikroskopy elektronowe (transmisyjne i skaningowe), fluorescencyjne, konfokalne, ultrafioletowe, kontrastowo-fazowe i wiele innych, bardzo zaawansowanych technologicznie urządzeń stosowanych w mikroskopii.
Dostępne są już nie tylko tradycyjne mikroskopy jedno- i dwuokularowe, ale także mikroskopy wyposażone w praktyczny wyświetlacz LCD lub zintegrowaną kamerę umożliwiającą oglądanie preparatu bezpośrednio na ekranie komputera i obróbkę wyświetlonych obrazów w specjalnych programach. Mikroskopy typowo laboratoryjne często posiadają budowę modułową, dzięki czemu możliwa jest ich dowolna konfiguracja według potrzeb użytkownika, a także rozbudowa.

Mikroskopy – zastosowanie

Mikroskopy wykorzystywane są nie tylko w laboratoriach badawczych. Często stosowane są w wielu różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Znajdują zastosowanie w biologii, medycynie, fizyce, badaniach klinicznych, jubilerstwie, inżynierii materiałowej, kontroli jakości, edukacji i innych branżach, w których konieczne jest oglądanie próbek w dużym powiększeniu. Mikroskopia coraz częściej wykorzystywana jest też do zastosowań amatorskich i hobbystycznych. Obrazowanie mikroskopowe pomocne jest nie tylko w obserwowaniu próbki w powiększeniu, ale także do określania lokalizacji barwników (np. przy badaniu reakcji biochemicznych), badania struktury, obserwowania bakterii, komórek roślinnych i zwierzęcych.

Przy pracy z mikroskopami przydatne będą: szkiełka mikroskopowe i nakrywkowe, narzędzia preparacyjne, pudełka do przechowywania i barwienia szkiełek, a także olejki immersyjne i fluidy do konserwacji.


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail