Komora do liczenia komórek Bürkera jest najczęściej wykorzystywana do liczenia leukocytów w hodowlach zawiesinowych. Proces liczenia odbywa się wzrokowo pod mikroskopem. Komora ma wymiary szkiełka podstawowego, jednak wykonana jest ze specjalnego szkła optycznego. Na powierzchni szkiełka znajdują się szlifowane rowki, które tworzą 2 pola szerokie (zewnętrzne) i 3 wąskie paski (wewnętrzne). Pola zewnętrzne służą do opisu, pola wewnętrzne są natomiast oszlifowane na gładko wewnątrz nich są wygrawerowane 2 siatki oddzielone rowkiem. Pasek środkowy jest nazywany dnem komory. Dno komory znajduje się niżej niż paski zewnętrzne standardowo o 0,1 mm jest to tak zwana głębokość komory. Aby prawidłowo zliczyć komórki, na komorę nakłada się szkiełko nakrywkowe o wym. 20 x 26 mm.
Siatkę tworzy 9 dużych kwadratów, każdy po 1 mm².
Każdy duży kwadrat podzielony jest podwójnymi liniami (w odległości 0,05 mm) na 16 grup kwadratów o długości boku wynoszącej 0,2 mm.
Grupy kwadratów odpowiadają z grubsza komorze zliczeniowej Neubauera, jednak nie są już dalej dzielone. Komory Bürkera stosowane są również do liczenia trombocytów i erytrocytów. Podwójne linie tworzą najmniejsze kwadraty o powierzchni wynoszącej 0,0025 mm².
Oznaczenie CE zgodnie z dyrektywą unijną IVD 98/79 WE.
Komory Bürkera są dostępne w formie z zaciskami sprężynowymi lub bez zacisków sprężynowych. Dostarczane w komplecie z 2 szkiełkami nakrywkowymi o wym. 20 x 26 mm.