Filtry strzykawkowe Chromafil typu combi
Filtry strzykawkowe Chromafil typu combi zawierają filtr wstępny z włókna szklanego oraz filtr właściwy wykonany z regenerowanej celulozy. Membrana z GF o większej średnicy porów (1,0 µm) pozwala na wstępne oczyszczenie filtrowanej próbki, zanim trafi ona na membranę z RC o mniejszej średnicy porów (0,2 µm lub 0,45 µm). Bardzo dobrze sprawdzą się przy filtrowaniu roztworów lepkich lub próbek dużej zawartości cząstek stałych. Obecność filtra wstępnego zapobiega szybkiemu zapychaniu membrany właściwej, redukuje tworzące się wewnątrz filtra ciśnienie i jednocześnie podwyższa wydajność procesu filtracji.
Dostępne rodzaje membran GF i RC
Filtry strzykawkowe Chromafil typu combi występują w 5 wersjach:
- GF/PA – włókno szklane / poliamid (nylon)
- GF/PET – włókno szklane / poliester
- GF/PTFE – włókno szklane / poli(tetrafluoroetylen)
- GF/PVDF – włókno szklane / poli(fluorek winylidenu)
- GF/RC – włókno szklane / regenerowana celuloza.
Klasyczne filtry strzykawkowe Chromafil oferowane są z różnorodnymi membrami: RC (regenerowana celuloza), CA (octan celulozy), MV (mieszane estry celulozy), PES (polieterosulfon), PVDF [poli(fluorek winylidenu)], PET (poliester), PA (poliamid/nylon), PTFE [poli(tetrafluoroetylenu)], H-PTFE (hydrofilizowany politetrafluoroetylen), GF (włókno szklane), IC (specjalna membrana do chromatografii jonowymiennej).
Właściwości membran
Membrana wstępna wykonana z włókna szklanego jest hydrofilowa, obojętna chemicznie, odpowiednia do próbek lepkich i o dużej zawartości cząstek stałych, np. pożywek mikrobiologicznych, próbek gleby, itp. Hydrofilowa membrana wykonana z regenerowanej celulozy jest przeznaczona do roztworów wodnych i organicznych, szczególnie o wysokiej i średniej polarności. Bardzo dobrze sprawdzi się przy oczyszczaniu próbek przed analizami chromatograficznymi, m.in. HPLC i GC. Filtry strzykawkowe Chromafil GF/RC charakteryzują się umiarkowaną (w stronę wysokiej) zdolnością wiązania białek.
Charakterystyka filtrów Chromafil
Dla zredukowania możliwości zanieczyszczenia filtrowanej próbki obudowa filtrów nie jest klejona – jest ona spawana sonicznie. Zapewnia to bardzo mocne i trwałe łączenie obu części. Dzięki temu filtry mogą być używane w obu kierunkach. Ponadto obudowa filtrów strzykawkowych Chromafil wykonana jest z czystego polipropylenu. Znacząco obniża to zawartość substancji ekstrahowalnych, które mogłyby zanieczyścić filtrowaną próbkę.
Na wejściu filtrów Chromafil zastosowano złącze typu Luer-Lock. Jest ono bezpieczne przy pracy przy wyższym ciśnieniu. Natomiast na wyjściu zastosowano złącze Luer. Wewnątrz filtrów strzykawkowych znajduje się deflektor w kształcie gwiazdy. Rozdziela on strumień cieczy tak, aby nie uderzał bezpośrednio w membranę, a próbka podawana była równomiernie na całą powierzchnię filtrującą. Zapobiega to jej uszkodzeniu lub zapchaniu, a także poprawia parametry przepływu.
Podobnie jak klasyczne filtry Chromafil, również filtry typu combi są oznaczone kodem barwnym. W przypadku membrany o średnicy porów wynoszącej 0,20 μm górna część obudowy ma kolor niebieski. Natomiast przy średnicy porów 0,45 μm – jest czarna. Kolor dolnej części obudowy pozwala natomiast zidentyfikować rodzaj membrany. W przypadku membrany z regenerowanej celulozy (RC) jest to kolor niebieski. Filtry strzykawkowe Chromafil z membraną GF/RC mają śr. 25 mm i są przeznaczone dla próbek o objętości od 5 do 100 ml. Dostępne w wersji niesterylnej, w opakowaniach po 100 szt. lub 400 szt. Można je sterylizować w 121°C.